یراق اسپایدر

یراق اسپایدر

کلمپ
کلمپ ایکس نوعی از سیستم اسپایدر است. پنجه های اسپایدر در شکل های متنوعی طبقه بندی می شوند. اما متداول ترین آن سیستم کلمپ و ایکس است. در این سیستم شیشه ها سوراخ نمی شوند و یراق در فاصله بین شیشه ها قرار می گیرند. کلیه یراق دارای نشیمن گاهی به عنوان تکیه گاه شیشه دارند. قطعات کلمپ به صورت یک گل میخ و یا یک قطعه صلیب شکل است که شیشه را در خود جای می دهد و قطعات ایکس قطعاتی هستند که به صورت حرف ایکس و یا اچ انگلیسی بوده و توسط پیچ هایی که در شیشه جاسازی می شوند به اسپایدر متصل می گردند.

روتل
پیچ های نگهدارنده شیشه که بار وزن شیشه را به یراق آلات اسپایدر منتقل می کنند روتل نام دارند و بسته به نوع و ضخامت شیشه دارای انوع مختلفی هستند.

راد کششی
تلفیقی از ظرافت و استحکام که به عنوان سازه اصلی نما استفاده می گردد. این سیستم می تواند نگهدارنده اسپایدر یا کلمپ باشد و معمولا به عنوان ویترین و برای افزایش دید ناظرین استفاده می شود. البته تصمیم گیری در خصوص استفاده از سازه های نگهدارنده اسپایدر بر عهده معمار و مهندس طراح سازه است.

اسپایدر فلزی
سیستم شیشه ای اسپایدر از قطعات و عضو های عنکبوتی شکل از جنس استیل تشکیل شده است. این نوع یراق اسپایدر مخصوص استفاده در سازه های فلزی مانند خرپاها، رادها و … است و وزن شیشه را به سازه اصلی منتقل می کند. اسپایدر فیکس در مدل های تک شاخ، دو شاخ، سه شاخ و چهار شاخ وجود دارد.

اسپایدر فین گلس
این نوع یراق آلات مخصوص استفاده بر روی سازه های شیشه ای است که کاربردی زیبا را در ویترین های تجاری دارد و موجب شفافیت کامل نمای اسپایدر می شود و هیچ گاه سازه ای در آن مشاهده نمی شود. اسپایدر فین در مدل های تک شاخ، دو شاخ، سه شاخ و چهار شاخ وجود دارد.

سایر اتصالات
در سازه های اسپایدر علاوه بر موارد فوق از اتصالات دیگری مانند انواع پیچ، واشر، پیچ و مهره دوقفل، پوشش، میله تنش، بست، کابل و هندریل، یراق باز شو نیز استفاده می شوند.

کلمات مرتبط با یراق اسپایدر